Siemie lniane - cudowny lek, więc skąd te kontrowersje?

piątek, kwietnia 28, 2017




Co w nim takiego wspaniałego? Otóż:

1.  Działa kojąco na przewód pokarmowy – ze względu na śluzy, które powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając stany zapalne.
2.  Poprawia pracę mózgu i serca – są jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, przy czym stosunek kwasow omega-3 do imega-6 jest po prostu genialny, bo aż 4:1.
3.  Znacznie poprawia pracę jelit i przewodu pokarmowego, gdyż jest bardzo dobrym źródłem błonnika, co oznacza, że pomaga również w usunięciu toksyn z organizmu.
4.   Chroni przed rakiem piersi, jajnika i macicy  ze względu na olbrzymią zawartość lignanów, które wykazują działanie antynowotworowe. Siemie zawiera trzykrotnie więcej lignanów niż nasiona chia i 7-krotnie więcej niż sezam!
5.   Przyśpiesza przemianę materii – poprawia perystaltykę jelit dzięki śluzom i klejom roślinnym, które zawiera.
6.    Wspiera produkcję czerwonych krwinek – jest świetnym źródłem witamin z grupy B które biorą udział w procesie tworzenia szpiku kostnego, a także uczestniczą w przemianie węglowodanów, tłuszczów oraz białek.
7.    Odmładza – wspomniane też lignany są silnymi utleniaczami, wymiatają więc wolne rodniki i spowalniają proces starzenia się. Siemie zawiera też dość dużo witaminy E – która świetnie wpływa na naszą cerę.

Podsumowując, siemie lniane to bez wątpienia jeden z najzdrowszych pokarmów na świecie o ogromnej mocy leczniczej. Przy tym jego cena jest bardzo przystępna. Skąd zatem wszystkie te wątpliwości, o których często czytamy w mediach?

kontrowersje:

  • Istnieją badania, które poddają w wątpliwość korzystne działania fitoestrogentów zawartych w siemieniu na organizm człowieka. Wszystko przez to, że fitoestrogeny podobno działają jak estrogeny i mogą wpływać na wzmożoną produkcję estrogenów przez organizm, co oznacza, że mają one dodatni wpływ na poziom estrogenów w krwiobiegu. Naukowcy zatem nie są zgodni co do tego, czy nasiona lnu są szkodliwe, czy pomocne w zapobieganiu nowotworom hormonalnym, takich jak rak piersi, jajnika i macicy, czy może wręcz odwrotnie…
  • Podobno zalewanie zimną wodą mielonych nasion lnu prowadzi do syntezy cyjanowodoru, co może powodować zatrucia. Jednak z drugiej strony naukowcy przekonują, że organizm ludzki posiada zdolność neutralizacji związków cyjanowych i 3 łyżeczki mielonego siemienia lnianego dziennie są zupełnie bezpieczne.

W świetle wielu wątpliwości najlepiej podejść do tematu zdroworozsądkowo. Siemie lniane od zawsze używane było przez nasze babcie, obecnie przez wielu naturoterapeutów jako środek leczniczy. Jakoś trudno mi jest sobie wyobrazić to, że przez dziesiątki, setki lat żyli oni w błędzie i szkodzili sobie i innym:)


Pozdrawiam!
Z.


You Might Also Like

0 komentarze

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Instagram

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Like us on Facebook